Ankara Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde başlayıp kilo artışıyla da ilişkili görülebilen kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denir. Hastalar çoğu kez çocuk yaştan itibaren, toplum önünde soyunmaları gerektiği, spor faaliyetleri ve yüzme gibi aktivitelerde yaşıtlarının ilgisini çekerek alay konusu dahi olma durumlarına düşmüşlerdir. Dolayısıyla ebeveynlerin durumun fark edilmesinde uyanık davranması çocuklarının sosyal travma yaşamalarının önüne geçebilmektedir. Durumun ergenlikle ilişkilendirilip geçici olduğunun düşünülmesi çocuğun maruz kalacağı travmanın süresini ve boyutunu arttırabilmektedir.

Dolayısıyla ergenliğin ilk yılları bile ameliyat için erken sayılabilecek dönemler olmaktan çıkar. Nadiren hormonal anomali sebebiyle de görülebilmekte olup genellikle olan bir patoloji saptanamamaktadır. Yine de özellikle şikayeti ergenlikte başlayan ya da hayatının herhangi bir döneminde vücut ağırlık değişimi olmaksızın aniden ortaya çıkan durumlarda hasta öncelikle endokrinolojik olarak değerlendirilmeli sonuca göre operasyon planlanmalıdır. Son dönemlerde gündeme gelen gıda katkıları gibi diyetsel faktörlerin de durumun beslenmeyle ilişkilendirilebilmesinde rolü olmuştur.

Rahatsızlık tek ya da iki taraflı olabileceğinden asimetrilere de sebep olabilir. Ameliyat genel anestezi altında planlanır ve bir saat kadar sürer. Ya meme başının alt kısmından yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilip fazlalık teşkil eden dokular kesilip çıkartılır ya da açılan milimetrik deliklerden uygulanan lazer liposuction tedavide kullanılır. İki prosedürden hangisinin seçileceğine doktorun da yönlendirmesiyle hastanın karar vermesi beklenir.

Genellikle obezite ile birlikte seyreden jinekomasti durumlarında bazen meme o kadar büyüktür ki memenin içinden çıkarılan dokular memenin boşalmasıyla deri sarkması ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda hastanın da rızası ile kadın hastalara uygulanan meme küçültme prosedürünün bir benzeri uygulanır ve meme başının seviyesi de yükseltilerek fazla deri çıkarılır. Büyüklük ve form açısından meme ideal halini alırken meydana gelebilecek izler bazen hastaları mutsuz edebilir. Genellikle aynı gün taburcu edilebilen hastalar kısa bir süre korse kullanmalıdır.

Sosyal sonuçları açısından değerlendirildiğinde özellikle ergen ve genç yaştaki hastalarda adeta hastanın hayatını değiştirerek özgüvenini geri getiren, alaycı bakışlardan uzak tutan son derece yüz güldürücü sonuçlara sahip ve uzman ellerde komplikasyon riski oldukça düşük bir işlemdir. Yetişkin hastalarda ise özellikle giyinikken dışarıdan çokça belli olan göğüs yapısı rahatsızlık kaynağı olmaktayken hastaların çoğu göğüs kası geliştirici egzersizlerle durumdan kurtulabileceğini düşünerek zaman kaybetmektedir. Mevcut olan fazlalık dokular maalesef çoğu zaman diyetle ya da sporla yok olacak yapıda olmayıp ancak cerrahiden fayda görebilirler. Bu durumda hastalarımıza tavsiyemiz spora cerrahi sonrası dönemde yönlenerek vakit kaybetmeden ideal vücut hatlarına kavuşmalarıdır.

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde başlayıp kilo artışıyla da ilişkili görülebilen kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denir. Hastalar çoğu kez çocuk yaştan itibaren, toplum önünde soyunmaları gerektiği, spor faaliyetleri ve yüzme gibi aktivitelerde yaşıtlarının ilgisini çekerek alay konusu dahi olma durumlarına düşmüşlerdir. Dolayısıyla ebeveynlerin durumun fark edilmesinde uyanık davranması çocuklarının sosyal travma yaşamalarının önüne geçebilmektedir.

Durumun ergenlikle ilişkilendirilip geçici olduğunun düşünülmesi çocuğun maruz kalacağı travmanın süresini ve boyutunu arttırabilmektedir. Dolayısıyla ergenliğin ilk yılları bile ameliyat için erken sayılabilecek dönemler olmaktan çıkar. Nadiren hormonal anomali sebebiyle de görülebilmekte olup genellikle olan bir patoloji saptanamamaktadır. Yine de özellikle şikayeti ergenlikte başlayan ya da hayatının herhangi bir döneminde vücut ağırlık değişimi olmaksızın aniden ortaya çıkan durumlarda hasta öncelikle endokrinolojik olarak değerlendirilmeli sonuca göre operasyon planlanmalıdır. Son dönemlerde gündeme gelen gıda katkıları gibi diyetsel faktörlerin de durumun beslenmeyle ilişkilendirilebilmesinde rolü olmuştur.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Rahatsızlık tek ya da iki taraflı olabileceğinden asimetrilere de sebep olabilir. Ameliyat genel anestezi altında planlanır ve bir saat kadar sürer. Ya meme başının alt kısmından yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilip fazlalık teşkil eden dokular kesilip çıkartılır ya da açılan milimetrik deliklerden uygulanan lazer liposuction tedavide kullanılır.

İki prosedürden hangisinin seçileceğine doktorun da yönlendirmesiyle hastanın karar vermesi beklenir. Genellikle obezite ile birlikte seyreden jinekomasti durumlarında bazen meme o kadar büyüktür ki memenin içinden çıkarılan dokular memenin boşalmasıyla deri sarkması ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda hastanın da rızası ile kadın hastalara uygulanan meme küçültme prosedürünün bir benzeri uygulanır ve meme başının seviyesi de yükseltilerek fazla deri çıkarılır. Büyüklük ve form açısından meme ideal halini alırken meydana gelebilecek izler bazen hastaları mutsuz edebilir. Genellikle aynı gün taburcu edilebilen hastalar kısa bir süre korse kullanmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı kimlere yapılır?

Jinekomasti ameliyatı ergenlik sonrasında her yaşta yapılabilir. Sosyal sonuçları açısından değerlendirildiğinde özellikle ergen ve genç yaştaki hastalarda adeta hastanın hayatını değiştirerek özgüvenini geri getiren, alaycı bakışlardan uzak tutan son derece yüz güldürücü sonuçlara sahip ve uzman ellerde komplikasyon riski oldukça düşük bir işlemdir.

Yetişkin hastalarda ise özellikle giyinikken dışarıdan çokça belli olan göğüs yapısı rahatsızlık kaynağı olmaktayken hastaların çoğu göğüs kası geliştirici egzersizlerle durumdan kurtulabileceğini düşünerek zaman kaybetmektedir. Mevcut olan fazlalık dokular maalesef çoğu zaman diyetle ya da sporla yok olacak yapıda olmayıp ancak cerrahiden fayda görebilirler. Bu durumda hastalarımıza tavsiyemiz spora cerrahi sonrası dönemde yönlenerek vakit kaybetmeden ideal vücut hatlarına kavuşmalarıdır.

Jinekomasti Ençok Aranan Kelimeler

 • Jinekomasti ameliyatı ankara
 • Jinekomasti fiyatları ankara
 • Jinekomasti doktoru ankara
 • Yalancı jinekomasti ankara
 • Devlet hastanesi jinekomasti ankara
 • Zerdeçal jinekomasti ankara
 • Jinekomasti Ameliyatı Olanların yorumları 2017 ankara
 • ankara jinekomasti
 • Kadında jinekomasti ankara nedir
 • Steroid jinekomasti ankara
 • Kadında jinekomasti nedir
 • Yalancı jinekomasti
 • Jinekomasti ankara ekşi
 • Jinekomasti neden olur
 • Zerdeçal jinekomasti
 • Jinekomasti hangi bölüm
 • Jinekomasti korsesi
 • Jinekomasti ameliyatı İzmir
 • Jinekomasti neden olur
 • Yalancı jinekomasti
 • Jinekomasti ekşi
 • Zerdeçal jinekomasti
 • Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır
 • Jinekomasti ameliyatı İzmir
 • Mersin jinekomasti
 • Jinekomasti korsesi